Jak vybrat VR brýle?

Získejte hyperrealistické zážitky v pohodlí svého domova. VR brýle a VR headsety vás přenesou do digitálních světů a dovolí vám okusit prostorové virtuální zážitky nejen ve hrách, ale i při konzumaci dalšího multimediálního obsahu. Pomůžeme vám vybrat správné brýle pro virtuální realitu.

Jak vybrat VR brýle

Virtuální realita představuje zcela nový rozměr konzumace multimediálního obsahu. Ponořte se do videoher, filmů a dalších interaktivních formátů, které se ve VR nabízí.

Rozdělení a použití VR brýlí

Brýle pro virtuální realitu lze rozdělit na:

  • VR brýle pro mobilní telefony nedisponují vlastním displejem, nýbrž využívají obrazovku smartphonu, jenž se do brýlí zasouvá. Je proto potřeba mít k dispozici dostatečně výkonný telefon s vícejádrovým procesorem a velkou operační pamětí, který má displej s alespoň Full HD rozlišením. Pamatovat je potřeba také na rozměry, aby se telefon do brýlí vešel.

  • Další kategorií jsou VR brýle ke stolním počítačům a notebookům. Ty již disponují vlastními obrazovkami, a dokážou tak zprostředkovat velmi věrný VR zážitek. Je ovšem potřeba mít adekvátně výkonný počítač, přičemž vysoké nároky jsou kladeny především na grafickou kartu a procesor. Existují komponenty označené jako „VR ready“, u nichž je garantováno, že jsou pro virtuální realitu vhodné.

  • Třetí možností jsou VR brýle pro herní konzole. Ověření kompatibility je velmi jednoduché – pokud je vaše konzole podporována, máte jistotu, že VR brýle budou fungovat správně. Herní konzole jsou také výrazně levnější než počítače způsobilé pro virtuální realitu, a jde tudíž o nejdostupnější cestu, jak získat plnohodnotný VR zážitek.

  • Poslední variantou jsou samostatné VR brýle . K nim nepotřebujete žádné další zařízení, jelikož obsahují vlastní obrazovky i veškerý hardware potřebný k běhu virtuální reality. Nezahrajete si na nich sice ty nejpropracovanější dostupné tituly, nabídka je ale i tak široká.

V kategorii brýlí pro virtuální realitu se setkáte se zařízeními označenými jako brýle nebo jako headset. Brýle neobsahují vlastní obrazovku, a využívají proto displej jiného zařízení, nejčastěji mobilního telefonu. Headsety oproti tomu obrazovky mají, a to jednu pro každé oko, což zajistí věrohodnější vykreslení 3D světa. Navíc bývají vybaveny dalším hardwarem jako akcelerometr, gyroskop a integrovaná sluchátka. Zážitek z headsetů je proto intenzivnější, ale přístroje jsou dražší na pořízení a náročnější na hardware.

Důležité parametry u VR brýlí

Napájení

Nejjednodušší VR brýle pro telefony napájení nepotřebují, protože fungují čistě na mechanickém principu. Kvalitnější produkty s vlastními obrazovkami už ale nutné napájet je. K tomu může sloužit buď kabel, nebo vestavěný akumulátor

Zobrazit více
  • Drátové brýle mají výhodu v tom, že nehrozí vybití během používání ani postupné snižování kapacity baterie, s ohledem na pohyb při využívání virtuální reality jsou ale poněkud omezující.

  • Produkty s akumulátorem tento neduh odstraňují, zejména pro hraní her jde tak rozhodně o lepší volbu. Vždy ověřte, jakou výrobce deklaruje výdrž při používání, u některých levnějších zařízení může jít o poněkud limitující faktor.

Zorné pole

Tento údaj udává horizontální šíři zorného pole, které VR brýle zvládnout zobrazit. Levnější zařízení obvykle nabídnou úhel do 100°, naopak ty dražší vám obvykle nabídnou zorný úhel přes 100°, což v praxi znamená, že se můžete pohodlněji rozhlížet do všech stran. Pokud je zorné pole příliš malé, značně to zhorší pocit z virtuální reality.

VR brýle

Parametry displeje

V případě VR brýlí pro mobilní telefony se s parametry displeje ve specifikacích nesetkáte, jelikož žádným nedisponují – rozhodující je zde obrazovka samotného telefonu. U VR headsetů pro počítače a herní konzole je naopak potřeba dbát hned na několik parametrů, jako jsou: rozlišení, obnovovací frekvence a zobrazovací technologie.

Zobrazit více

Prvním z nich je rozlišení – minimální hodnotou pro ostrý obraz je alespoň Full HD (1 920 x 1 080 px), nejkvalitnější zobrazení pak v současnosti nabízejí headsety s rozlišením 2 880 x 1 600 px. 

Dalším faktorem je obnovovací frekvence, o níž platí, že čím je vyšší, tím přirozenější je obraz. Výsledkem je nižší únava očí při používání zařízení. Základem je v dnešní době frekvence 60 Hz, nejkvalitnější VR brýle ale nabídnou i 90 Hz a více.

Do třetice berte v potaz zobrazovací technologii. Levnější headsety bývají vybaveny LCD obrazovkami, které mají mdlejší podání barev a jsou náročnější na spotřebu energie. U lepších zařízení se tak setkáte s OLED či AMOLED displeji, jež mají velmi věrohodné barvy, vyšší jas a kontrast a jsou šetrnější k baterii.

Způsob snímání polohy

VR brýle potřebují ke svému fungování zaznamenávat přesnou polohu uživatele v reálném čase. Existují dva základní způsoby, jak toho dosahují a to externími či interními snímači.

Zobrazit více
  • Externí snímání využívá dva či více senzorů, které se rozmístí v okolí uživatele a vytvoří jakýsi ohraničený prostor, v němž se dotyčný následně pohybuje. Výhodou této varianty je vysoká přesnost snímání ze všech směrů, nevýhodou naopak nutnost většího volného prostoru a rozmístění dalších zařízení po místnosti. 

  • Interní snímání využívá kamery a senzory umístěné přímo v samotném zařízení. Znamená to tedy výrazně jednodušší instalaci i nižší nároky na prostor, přesnost je ale v porovnání s externím snímáním nižší. Na druhou stranu, s každou novou generací VR zařízení se tento rozdíl zmenšuje, lze tak předpokládat, že v budoucnu budou převládat právě brýle s interním snímáním.

Rozměry

VR brýle bývají dimenzované na průměrnou velikost lidské hlavy, naprostá většina z nich je však umožňuje do různé míry přizpůsobit potřebám uživatele. Zařízení určená pro mobilní telefony obvykle bývají kompaktnější, naopak VR headsety jsou s ohledem na přítomnost obrazovek a dalšího hardwaru robustnější a mají spíše tvar helmy. Zejména pokud pořizujete virtuální realitu s napájecím dockem, uvažujte také o prostoru okolo svého počítače či televizního stolku, jelikož se jedná o poměrně rozměrné přístroje.

Hmotnost

VR brýle pro telefony se hmotností obvykle pohybují mezi 100–200 gramy, je ale potřeba vždy přičíst váhu samotného smartphonu. Robustnější headsety pro konzole a počítače poté začínají zhruba u 400 gramů a mohou vážit i 700 gramů a více. Platí, že čím větší hmotnost, tím méně pohodlné bude dlouhodobější nošení. Těžší brýle by proto vždy měly být vybaveny popruhy, které jejich tíhu po nasazení rovnoměrněji rozloží.

Komfort nošení

U virtuálních brýlí lze očekávat pravidelné používání, a proto je dobré se zaměřit i na komfort nošení. Lepší brýle či headsety umožňují přizpůsobit velikost na míru uživateli a mohou také disponovat polstrováním v částech, kde dochází ke kontaktu s hlavou. Vždy je ale dobré si zařízení na tom, kdo jej bude používat, před koupí odzkoušet.

vr oculus quest

Obsah balení

U levnějších VR brýlí pro mobilní telefony obvykle naleznete v balení pouze samotné zařízení. Dražší produkty jej nicméně doplňují o různé typy ovladačů, popruhy pro pohodlnější uchycení na hlavu či sluchátka. Sluchátka ovšem mohou být i integrovaná přímo v samotném zařízení.

Cena

Nejlevnější brýle pro virtuální realitu pořídíte již za několik stokorun, bude se ovšem jednat spíše o jednoduché kartonové nástavce na telefon bez jakýchkoli doplňkových funkcí. Kvalitnější brýle ke smartphonům zakoupíte v ceně od 1 000 do 3 000 Kč, mohou již disponovat například dioptrickou korekcí, integrovanými sluchátky nebo ovládacími tlačítky, případně i samostatným ovladačem. 

Od 3 000 do 8 000 Kč se pohybují základní headsety určené zejména k herním konzolím. Je u nich potřeba počítat s užším zorným polem a horší kvalitou zobrazení, nicméně již dokážou zprostředkovat poměrně věrný zážitek.

Od 8 do 14 000 Kč se pak pohybují špičkové modely určené k herním konzolím s širokým zorným polem, kvalitním obrazem, více reproduktory a vlastními ovladači včetně možnosti dokoupení dalších.

Na zhruba 14 000 Kč pak startují nejkvalitnější headsety s vysokým rozlišením obrazovek, velkým počtem senzorů a mnoha dalšími možnostmi. Obdobně se cenově pohybují i kvalitní samostatné VR brýle.

Virtuální realita

Další funkce VR brýlí

  • Akcelerometr – tento snímač umožní zaznamenat rychlost a směr pohybů.

  • Gyroskop – dokáže zaznamenávat veškeré pohyby a změny pozice vůči magnetickému poli Země.

  • Snímač pozice/polohy – prostřednictvím soustavy čidel rozpoznává, jakým směrem je otočená vaše hlava.

  • Laserový senzor – jedná se o doplněk ke snímačům pozice, jenž zvyšuje jejich přesnost s využitím měření vzdálenosti od různých objektů ve vašem okolí.

Příslušenství VR brýlí

Gamepad může být součástí balení nebo dokoupitelný. VR brýle pro herní konzole využívají obvykle jejich nativní gamepady. Pro maximální pohodlí při hraní ve virtuální realitě lze doporučit pouze bezdrátové ovladače, jež neomezí vaši svobodu pohybu. Dbejte také na to, aby byly všechny ovládací prvky dobře hmatově rozlišitelné, jelikož ve virtuální realitě na ně pochopitelně neuvidíte.

Dálkový ovladač je zařízení sloužící k ovládání různých funkcí v prostředí virtuální reality. Vhod může přijít například k brýlím pro telefony, kdy není možné ovládat samotný displej, případně u VR headsetů, jež nejsou primárně určené pro hraní.

Virtuální realita - ovladače

Ve virtuální realitě si můžete vychutnat i vlastní záběry. Stačí zakoupit kameru, která podporuje natáčení ve 360° úhlu. Oblíbené jsou především akční kamery, s nimiž můžete zaznamenávat různé adrenalinové zážitky.

Některé VR brýle mají vlastní zvuková zařízení, a to buď v podobě sluchátek, nebo soustavy reproduktorů v oblasti uší. Více různě namířených reproduktorů vám může přinést skutečně realistický zážitek, i běžnější varianta se sluchátky vám ale umožní se do virtuální reality ponořit lépe, než když zvuk obstarává externí zařízení.

Speciální rukavice pro virtuální realitu vám po nasazení umožňují používat vaše ruce jako ruce postavy ve videohře, čímž získáte vysoce autentický zážitek.

Jednou z nejnovějších technologií ve světě virtuální reality jsou speciální headsety, které dokážou zapojit čich a další smysly. Po vložení speciálních vůní se tyto umí uvolňovat v souladu s děním ve virtuální realitě, dále mohou simulovat také teplý i studený vítr, údery a otřesy prostřednictvím vibrací, či dokonce vlhkost s využitím integrovaných rozprašovačů.

Rady pro použití VR brýlí

Jak na hraní ve virtuální realitě

Pokud s virtuální realitou začínáte, pak vězte, že zpočátku nemusí její používání být příjemné. Je to především kvůli situacím, kdy se ve virtuální realitě pohybujete, zatímco ve skutečnosti jste statičtí. Pro někoho také může být nepříjemná izolace od svého bezprostředního okolí. V naprosté většině případů jde ale pouze o otázku zvyku. 

Ideální je nejprve začínat s méně náročnými hrami, které je možno hrát ve stálé poloze, případně třeba právě s 360° videi nebo virtuálními prohlídkami. Při postupném přecházení na intenzivnější tituly se pak nezdráhejte dávat si časté pauzy. 

Bezpečí

Před využitím virtuální reality je vždy nutno počítat s tím, že nebudete schopni příliš vnímat své reálné okolí. Proto je dobré si vždy ověřit, že se v něm nenachází nic, co by mohlo být potenciálně nebezpečné, a udělat si kolem sebe dostatek prostoru. 

Dalším aspektem virtuální reality jsou různé vlivy na zdraví, které může způsobit zejména její dlouhodobější používání. Při sledování virtuální reality po dlouhé hodiny bez větších přestávek může docházet k bolesti hlavy či očí, v takovém případě je vždy dobré nechat tělo odpočinout. 

Virtuální realita

Zejména u osob, jež na technologii nejsou zvyklé, se také často může objevit negativní kinetóza, tedy nevolnost způsobená tím, že zatímco ve skutečnosti zůstáváte na místě, ve virtuální realitě se pohybujete. Jde o podobný typ závratí, jaké některým lidem způsobuje například jízda autobusem. 

Pozor si dejte také na různé záblesky či lekavé momenty v horrorových videohrách či filmech. Kromě nepředvídatelných pohybů jde o jevy velmi nebezpečné například pro kardiaky či epileptiky. 

Využití virtuální reality

Přestože virtuální realita je nejčastěji spojována s hraním, možností jejího využití je mnohem více. Můžete s nimi také sledovat speciálně upravené filmy, prohlížet si 360° fotografie a prožít různé zprostředkované zážitky nebo prohlídky reálných míst přenesených do VR. Virtuální realita je silným trendem, který přináší zcela nové možnosti konzumace obsahu, proto lze očekávat, že její nástup bude v dalších letech ještě sílit.

Při hraní virtuální reality je obtížné vnímat i reálný svět kolem sebe, proto před nákupem zvažujte, jestli máte u svého herního zařízení dostatek prostoru. To platí zejména u zařízení s dodatečnými ovladači pro zachycování pohybu rukou a dalších částí těla.

Používání VR brýlí s dioptrickými brýlemi

Většina brýlí umožňuje provádět tzv. dioptrickou korekci, která lidem s menším počtem dioptrií umožní si virtuální realitu užít i bez brýlí. Robustnější headsety pak obvykle mají prostor pro to, aby si uživatel dioptrické brýle nemusel sundávat, zejména pokud ale máte větší obroučky, je dobré si s nimi VR brýle před koupí vyzkoušet.