Oculus Rift

• Nastavitelná vzdálenost čoček
    • Oculus shop + velký výběr titulů
    • Touch ovladače
    • Krátké kabely u kamer

Luxusně zpracovaný headset, velmi dobrá kvalita obrazu. Nutno dokoupit prodlužovací USB kabely ke kamerám, dobíječku na AA baterie pro Touch ovladače a rozhodně doporučuji min 16 GB RAM. grafiku 1060 a také USB 3.0 hub

• Všem toto zařízení doporučuji
  • , zakoupeno v CZC.cz

• funguje perfektně
    • Kabel,rozlišení

Strhující zážitek

Určení
desktopové

Herní příslušenství Oculus Rift. Speciální headset pro zobrazení virtuální reality s jednoduchým používáním od společnosti Oculus. Unikátní headset vás vtáhne do nového světa, jenž vás doslova obklopí a pohltí.

SNADNÉ POUŽITÍ
Použití headsetu je velmi jednoduché a nevyžaduje složité nastavování. Oculus Rift využívá dvojici OLED displejů s celkovým rozlišením 2160x1200 pixelů při frekvenci 90 Hz. Součástí headsetu jsou také nastavitelná sluchátka, které vám zajistí ten nejlepší poslech. Stačí jen nasadit headset na hlavu a užívat si perfektní efekty virtuálního světa.

DESIGN HEADSETU
Design headsetu je pečlivě propracovaný do nejmenších detailů pro vaše pohodlí a špičkový zážitek. Kostra brýlí z umělohmotné konstrukce slouží k dokonalému přilnutí k hlavě a k uchycení veškerých komponent. Pro perfektní usazení můžete vše snadno doladit pomocí pásků, které lze snadno utáhnout. Kolem oblasti očí mají brýle příjemnou a prodyšnou látku.

JAK TO FUNGUJE
Headset je snímán externím senzorem, pomocí systému využívajícího infračervených LED. To umožňuje přesné zaměření polohy brýlí v rozsahu 360°, a to jak jejich pozice, tak směru pohledu.

• neporovnatelný zážitek s ničím jiným existujícím=vtáhne vás to
    • relativně dostupná VR (oproti HTC Vive)
    • hry jsou levnější než klasika PC, ale jsou též jednodušší a dějově kratší, což neberu jako nevýhodu, asi není vhodné to mít x hodin na hlavě, i tak tam jsou hry, co chytnou na dlouho
    • dobrý výběr her, i hry ze Steamu určené původně pro Vive, obvykle fungují i na Oculusu (ne všechny)
    • stále dětské nemoci
    • vyžaduje drahý a výkonný HW (což ovšem nic nezaručuje - problémy i na výkonnějších sestavách)
    • brýle se mlží
    • brýle vytvářejí tzv. god-rays
    • brýle mají nízké rozlišení a jsou vidět jednotlivé body, pokud má hra též nízké rozlišení, je to celkově rušivé až nehratelné
    • vhodné dokoupit třetí snímač
    • rozteč čoček optiky mám nejmenší (na doraz), větší je jen horší
    • velká většina her je stále ve vývoji, mají nedostatky a mění se vám s každou aktualizací "pod rukama" (bývá vyváženo dobrou cenou)
    • samotný headset je k ničemu bez páru ovladačů Touch

na první generaci VR to jde, ale musíte počítat s mnoha problémy, jež zážitek kazí, jedná se zejména o krátké kabely a nedostatek snímačů a také konflikty SW/HW/Firewall/AV/ovladače (+SteamVR někdy hned nereaguje správně), což se mi např. projevuje tím, že každých x sekund obraz v brýlích sebou trhne..

u sportovně laděných her se člověk dost zapotí, což beru jako plus

není to pro všechny, nedoporučuji lidem, kteří chtějí zapnout, hrát a ne řešit stále technické problémy (možnou alternativou je PSVR)

nepodceňujte dostatečný prostor pro hraní

• Lehký headset
    • Krátké kabely u kamer

• Všem toto zařízení doporučuji

• Je to Virtuální realita
    • Sehnání náhradních dílů
    • kabel (to že tam je, i to, jak choulostivý je na poškození)
    • HW požadavky
    • Přístup výrobce

Létám letecké simulátory IL2 BOS a DCS. S virtuální realitou je zážitek tisíckrát lepší. Přímo sedíte v kokpitu, prostorový dojem je jedinečný a hned po prvním použití (i když se vám ještě točí hlava) si říkáte, jak někdo vůbec může hrát na monitoru.

VR je prostě jiná liga, směr kterým se to všechno bude ubírat.
    Potud dobrý, teď napíšu s čím jsem nespokojen.
    Oculus zneužívá toho že je na špici a prodává svůj výrobek předraženě. To samé platí pro náhradní díly, kdy kus plastu s molitanem ještě nedávno stál cca litr.
    VR používám skoro denně a i když jen člověk kroutí hlavou a nikam od stolu nevstává, už jsem poškodil přívodní kabel natolik, že jsem ho musel měnit. Další litr. A to jsem ho ještě díky bohu sehnal na aukru. Protože přes jejich oficiální stránky nic nekoupíte, protože ČR není spřátelená země top 10 vyvolených.

Pak občasné problémy s ovladači, s Rift senzory, neustále otravující hláška že váš počítač nesplňuje minimální HW nároky, protože prostě nemá Ryzeny na seznamu, je prostě vrchol neprofesionality a arogance zákazníka.

Od Oculusu nikdy více nic, Druhou generaci VR nakupuji u někoho jiného.

Rozlišení a zorné pole nemůžu psát jako mínus, protože VR je stále v začátcích. Taky nějakou dobu trvalo, než se od kulatých monitorů s boulema přešlo na ploché 24 palcové 4k monitory.

Použitelnost stávajícího rozlišení je dobrá, jsem spokojen. Až bude nová generace s výrazně lepším zorným polem, budeu nejšťastnější.

Psaní recenzí se běžně vyhýbám, ale tento projekt je na tolik revoluční, že se podělím o své zkušenosti.

Na úvod bych poznamenal, že Oculus Rift na mě v roce 2018 působí, jako vytáčené spojení při nástupu internetu, které záhy bylo vyměněno neomezeným internetem přes kabel, exponenciálně zrychlováno, zlevňováno a obsah zkvalitňován atd. Podobné proměny očekávám i zde.

Oculus Rift jsem si pořídil za účelem hraní DCS (Digital Combat Simulator) a proto vše budu vztahovat k této hře, ale dotknu se i "sekundárního použití"

DCS je hardwarově vysoce náročná hra i bez VR a můj předpoklad je, že podobné zkušenosti získám u většiny her, které nebyli primárně vyvíjeny pro VR. Zde uvednu že mám AMD FX 6350+ (

• Druhá část mé videorecenze na Oculus Rift. Zde se zaměřuji hlavně na aplikace a kalibrace správného nastavení. Také zde rozbalím, předvedu a otestuji pohybový ovladač Oculus Touch a zahraji několik her. Na konci videa je potom moje závěrečné hodnocení ;-)

Zobrazit video recenzi

• - kvalitní integrované a polohovatelné sluchátka
    • - rychlost a přesnost pohybových ovladačů
    • - vlastní a stabilní aplikace Oculusu pro nákup a hraní her
    • - dobrá podpora třetích stran (Steam VR)
    • - optika nemá (narozdíl od HTC Vive) kroužkování
    • - poskytuje ucházející VR zážitek
    • - o něco levnější než HTC Vive
    • - komplikovanější zprovoznění a kalibrace
    • - pixely jsou vidět, ale dá se na to zvyknout
    • - kabel prostě překáží, budoucnost je v bezdrátu
    • - nutnost koupě pohybových ovladačů
    • - stovky zbytečných demíček a miniher
    • - náročné na prostor a čas (než si to nastavíte)
    • - zorné pole, ergonomie, materiál a celkový dojem

VRko od Oculusu bych zatím spíše doporučil VR nadšencům. Naopak ho spíše nedoporučuji běžným konzumním zákazníkům, kteří počítačům moc nerozumějí, nebo nemají čas si hrát celý den s přípravou místnosti, nastavením, ovladači apod. Pokud si chcete občas rekreačně zahrát, raději Vám doporučuji PlayStation VR, který je nejen intuitivní, ale i komfortnější a má i dobré hry. Pokud vás zajímá moje testování těchto i jiných VR brýlí, podívejte se na můj YT kanál Pařanský ráj, mám tam k nim i několik cenných rad a návodů ;-)

• , zakoupeno v CZC.cz

• funguje perfektně
    • Kabel,rozlišení

Strhující zážitek

• První část mé videorecenze na Oculus Rift. Aby jste mě zas nemínusovali, že házím video a nic k tomu nepíšu, trošku vám ty brýle už předem zhodnotím: Plusy: je to na PC, má to kvalitní sluchátka, na rozdíl od HTC má dva spouštěcí režimy - ten oficiální Oculus Rift kde můžete nakupovat a z toho to i hrát a neoficiální přes Steam VR kde taky můžete nakupovat a z toho to i hrát, ještě jsou plusem kvalitní a dobře snímající ovladače Oculus Touch a suprový Xbox One ovladač včetně bezdrátového párovače k PC. Mínusy: pixely, jen jedna kamera v základním balení a chybí Oculus Touch (nutno dokoupit), se Steam VR někdy problémy, ale s ním má problémy i HTC Vive (s oficiální aplikací Oculus Rift jsem je ale nezaznamenal), složitější prvotní zapojení a instalace ovladačů (žádný CD, vše si sežeň a nainstaluj si sám), pro pohodlné hraní nutno si vytvořit prostor 2x3 metrů, jen málo her se dá hrát v sedě, vyžaduje výkonné PC s minim.grafickým výkonem 3,5 TFLOPS. Cena - adekvátní k technologii a použitých materiálů je tak do 15 tisíc i s pohybovými ovladači. Je to pořád novinka a zatím se musí dotovat. Prodeje VR her jsou zatím nevalné a proto se do jejich vývoje pouští hlavně nezávislý vývojáři a hodně her tomu odpovídá: arkády, technická demíčka, případně starší tituly upravené a převedené do VR. Jako dobrý, ale pokud nejste technický nedočkavci, počkejte pár let, budou lepší brýle, budou levnější a bude na to víc velkých a kvalitních her. Vlastně špatně, kupte si to hned! Pokud by si každý řekl, co jsem napsal výše, tak už žádné lepší a levnější nebudou. Tak pokud můžete, pomozte ten jejich vývoj urychlit ;-)

Zobrazit video recenzi

• Kvalitní zpracování
    • Dobrá odezva HMD
    • Výborné audio
    • Výborná ergonomie a vzhledný design
    • Přehledný vstupní software Oculus Home
    • Určený spíše pro hraní v sedě nebo ve stoje
    • Rozšiřující se softwarová základna
    • Lze přikoupit ovladače Oculus Touch pro Roomscaling
    • Xbox bezdrátový gamepad pro PC v originálním balení
    • Oculus ovladač (dongle) v originálním balení
    • Cena (a to i přes to, že v této verzi je bez pohybových ovladačů)
    • Jen HD
    • Někomu může vadit kabel
    • Náročnost na HW a USB

Vzhledem k možnosti, která se mi naskytla, stal jsem se majitelem této náhlavové soupravy (headsetu) i já. Head mounted display (dále jen HMD) je jedna z věcí, která opět změní pohled na hraní her a práci s počítačem. Vzhledem k dlouhým očekáváním a prvotním nadšením z HMD Oculus Rift HD pro virtuální realitu (dále jen VR) jsem byl v první dnech používání tohoto zařízení opravdu v jiném úžasném světě. První, co si běžný počítačový hráč musí uvědomit je, že to bude nyní stát hodně peněz. Hned to druhé je, že i když už dáte dohromady dobrou a výkonnou PC sestavu, budete potřebovat prostor, kde se ponoříte do světa VR. Vzhledem k tomu, že toto zařízení není HTC Vive, které umí přeci jen Roomscaling hraní, což znamená pohyb v reálném prostoru, který je přenášen pomocí technologie do VR, není zase potřeba zase tolik toho místa kolem sebe. To vyřešilo můj hlavní poždavek, vzhledem k ploše cca 2x2 metry, kterou mohu využít a to navíc ve vzdálenosti asi 2m od case. Když jsem se pak v patnácti rozhodoval, co si koupím až se budu holit, Oculus Rift HD pro mně byla jasná volba :). Ovšem kabel relativně dostačuje, i když tu a tam na něj šlápnu. Uživatel si tedy po prvotní instalaci, která je z internetového zdroje a někdy nahlásí problém s instalací, jež způsobí především nedostatek místa na systémovém HDD či SSD (doporučuji alespoň 8 GB volného místa), nastaví nejen samotný HMD, případně Oculus Touch, ale také umístění senzoru polohy HMD (což je vlastně malá webkamera na nožce s IR filtrem) a tedy vymezí polohu a místo, kde se hodlá v reálu při svém pobytu uvnitř VR nacházet. Po prvotním zapojení 2x USB 3.0 (z nichž jeden při zachování funkce lze dát do USB 2.0) a 1xHDMI, jakožto zapojením 1xUSB 2.0 pro XBOX bezdrátový ovlačač, který je použit zde pro PC, spárujete oba základní ovladače a po tomto kroku se odsunete se židlí od výchozí pozice u klávesnice a myši PC. Tomu tedy předchází nastavení Vaší výšky. Poté nasadíte HMD a dění se začne odehrávat uvnitř VR a to už po té parádní animaci skenu senzoru a výborným ozvučením. Můj první dojem byl více než pozitivní. Člověk si musí správně nastavit upnutí HMD a vzdálenost čoček, která je celkem slušeně omezená a na ní jsem pochopil, že již, ač bez brýlí, mám již nějaké ty dioptrie navíc. Po úspěšném nastavení Vás čeká Oculus Dreamdeck, který je opravdu omračujícím zážitkem a musím se přiznat, že u t-rexe jsem musel jako slabá povaha zavřít oči a radši jsem si sedl. Jakmile se objevíte v OCULUS Home, asi první návštěvou bude Shop, kde budete hledat první použitelné VR nejlépe zdarma. Bigscreen a Lost byly mé první kroky. Farlands je ovšem další nutnost. Následně po připojování dalších aplikací a to i ve StreamVR, které má také mimochodem parádní intro, se má zkušenost neustále zlepšovala. Sledování filmů 3D SBS nebo OU v HMD na obrovských plochách v kinosálech nebo na velkých zahnutých obrazovkách nechává můj 27" monitor ve vypnutém stavu. Zapínám jej již jen pro spuštění a v případě, kdy chci vyšší rozlišení než HD. I když výsledné rozlišení, tj. právě v kvalitě HD, kdy je vidět jistý rastr pixelů, není ještě to pravé ořechové, zážitek, tedy ten krok do riftu je ovšem stále ohromující i po více jak měsíci pravidelného používání. Vzhledem k tomu, že ještě nemám Oculus Touch, myslím, že i toto bude pro uživatele a hlavně hráče na tomto HMD nutnost, která změní ještě více pohled a zážitek z hraní na VR. Kdo nezkusil, prostě nepochopí. Srovnal bych to s konkrétním poznáním, když nemáte vlastní děti a když si je pořídíte a Váš svět se změní. Kvalitu zobrazení čeká ještě dlouhá cesta, ale vzhledem k mé sestavě (tj. i5-2500K @ 4,5GHZ, 16GB RAM, GTX 970) je divu, že je to plynulý zážitek. Znalci ví, že nároky se díky ASW již zmenšily, ovšem i tak jsem čekal větší problémy, než jen otravnou hlášku v Oculus Home, která se ovšem dá trikem vypnout. Musíte si zkrátka zvyknout na lehce rozostřenou, nedokonalou grafiku, která se od FullHD trošku vzdaluje zaběhnuté oční pohodlnosti. Co se týká sluchátek a jejich zvuku, tady se nedá nic vytknout. Zvuk je dokonalý při hrách, filmech i hudbě (pozn. nejsem audiofil), sluchátka sedí parádně a jejich funkčnost a design je trefa do černého v případě tohoto HMD. Má dosavadní herní sluchátka již spí v šuplíku a budou již jen pro nonVR. Zabudovaný mikrofon pracuje na jedničku. Co se týká pocitů z prostředí, které se zatím dostavily a předem píši, že to vše se dá vydržet a někdy je to vskutku i zábavné, co se mozek člověka snaží dělat, abych přežil ve VR, nebyl žádný závažný a zdraví komplikující pocit. Ano, při každém zapnutí HMD, se objeví hláška se zdravotními riziky, kterou je nutno se srozuměním potvrdit. Vždy, když se mi v leteckém simulátoru (např. Warthnuder) začne točit hlava nebo když ve Wot jsem zmatený, kdo kde po mně střílí, až srdce naplno buší, vždy, když se mi v žaludku vyskytuje ten nepříjemný pocit, kdy cestuji nepřirozeně prostorem s rizikem nárazu do předmětu, který by končil smrtí, tehdy si na tato rizika vzpomenu. Přecijen minimálně 2s na jejich potvrzení, abych se jich zbavil, je pro natěšeného hráče dlouhá doba.
    Věřím, že za pár měsíců či let se objeví lepší a výkonnější zařízení s tou pravou 4k nebo 8k grafikou (vím, že již vyšlo, ale výsledek je sporný), které bude umět ty stejné nebo lepší pocity. Přijde doba, kdy mřížka, kterou i teď po krátkém čase přestanu vnímat, zmizí i na ten krátký čas. Věřím, že běhání v obruči (virtuix) na kluzné podložce zlepší použití nohou v 3D akcích, které se teď ve Farlands proplétají nad kabelem a snaží se nešlápnout na nástrahy na reálném koberci v mé ložnici. Věřím, že pohyb očí v HMD doplní rozhled po světě VR do ještě přirozenější podoby. Prozatím ale skrze tyto dveře mohu vidět a cítit jaký je svět VR. A je to parádní pocit. Již to není Cardboard a pohled klíčovou dírkou. Jsme zase o krok dál a chceme ještě dál. Připravte si čas na aklimatizaci ve VR, ale jakmile si zvyknete, užijete spoustu zábavy a také pocitů, které doteď klasické nonVR neumožňovalo. Všem toto zařízení doporučuji a to i slabším povahám, které mohou pomalu při sedu po malých pomyslných krůčcích začít se učit svět VR, tak jako se batole učí chodit. Tak jako se učíte, když si pořídíte svou první kolonožku a vikláte se po prvním postavení na ni v pomyslném větru, aby za 10 minut jste ujeli první metry. Budoucnost je tu, ale téhle není třeba se bát a překonat ten první strach z neznáma.
    Pro Vás, kteří chtějí tyto dveře do VR otevřít a mají na to peníze, doporučuji.